Dla Rodziców

Dawka podstawowych informacji i plików do pobrania

  • Dekalog Mądrego Rodzica
  • Kalendarium
  • Podstawa Programowa
  • Statut Przedszkola
  • Standardy ochrony małoletnich
    1. Pozwalajcie mu na samodzielność, niech się sam ubiera, je, myje zęby. Ta „samoobsługa” ułatwi mu pierwsze dni w przedszkolu, nie będzie od wszystkich zależny.
    2. Nie wolno narzekać, że dziecko nie poradzi sobie w przedszkolu, bo to utwierdzi malca w przekonaniu, że nie da sobie rady bez mamy.
    3. Zorganizujcie mu kontakty z rówieśnikami. Maluch powinien mieć kolegów, z którymi umie się bawić, dzielić zabawkami.
    4. Od czasu do czasu zostawcie dziecko w obcym dla niego miejscu na krótki czas np.: u dziadków, koleżanki itp. Dziecko dzięki temu nauczy się słuchać innych, nabierze śmiałości i zrozumie, że zawsze po niego wrócicie.
    5. Nigdy nie straszcie malca przedszkolem. Żeby dziecko polubiło przedszkole musi kojarzyć się ono z przyjaznym drugim domem, w którym będzie szanowane i lubiane.
    6. Poinformujcie dziecko, dlaczego będzie chodziło do przedszkola np.: bo mama musi iść do pracy i rodzice zdecydowali, że w przedszkolu będzie miało najlepszą opiekę, niektóre dzieci przyjmują argument, ze mama chodzi do pracy, tata chodzi do pracy i dziecko ma swoją pracę, czyli przedszkole.
    7. Chodzenie do przedszkola traktujcie jako zupełnie naturalną rzecz. Rodzice bądźcie konsekwentni, gdyż przerwanie rytmu chodzenia do przedszkola przedłuży tylko proces adaptacji dziecka. Z czasem zrozumie, że chodzenie do przedszkola jest bardzo przyjemnym „obowiązkiem”.
    8. Zadbajcie, by poranne pożegnanie odbywało się bez pośpiechu. Ale też nie przedłużaj go w nieskończoność. Z obserwacji wiemy, że chociaż dziecko płacze i nie chce „puścić” mamy, to po jej wyjściu malec bardzo szybko zaczyna się z innymi dziećmi i już nie pamięta o porannych łzach. jeśli dziecko łatwiej rozstaje się z ojcem, niech on odprowadza je do przedszkola.
    9. Przy rozstaniu bądźcie pogodni, bo wasz niepokój łatwo udzieli się dziecku.
    10. W sprawach jedzenia nie decydujmy za dziecko. Potrawy, których „nie lubi” z czasem zaczną mu smakować, gdy zobaczy, że inne dzieci zjadają ze smakiem.
    Cloud